Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.
Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum) jest od dawna tradycyjnie stosowaną rośliną leczniczą. Współczesne badania potwierdzają sens jej stosowania, ale wskazują także jej nieznane wcześniej zastosowania.
O dziurawcu pisałam już wielokrotnie wcześniej. Najpierw w tekście o leczeniu wątroby czytaj tutaj. Później w tekście o interakcjach miedzy ziołami, a lekami czytaj tutaj. Było on też jednym z bohaterów tekstu o ziołach na trawienie czytaj tutaj
Co zawiera dziurawiec?
- flawonoidy – zawiera m.in. hyperozyd, rutynę, kwercetynę i kwerycytrynę
- olejek lotny – zawiera m. in. pinen i cineol
- garbniki katechinowe
- hipercynę (czerwony barwnik)
- antocyjany
- kwasy – m. in. nikotynowy, kawowy
- fitosterole
- żywice
- karoten
- azulen
- cholinę
- acetylocholinę
- pektyny
- witaminę C
- sole mineralne
Surowcem zielarskim jest ziele (łac. Herba Hyperici).
Na co stosuje się dziurawiec?
Dziurawiec stosuje się na problemy żołądkowe. Jest skuteczny w schorzeniach wątroby, woreczka żółciowego oraz w kamicy żółciowej. Jego dobroczynne działanie wykorzystuje się też w leczeniu chorób trzustki. Ma działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Można go stosować na biegunki. Jest on skuteczny w terapii depresji, a także problemach ze snem. Pomaga on też osobom wyczerpanym psychicznie, uspokaja i poprawia nastrój. Poleca się go też w wahaniach nastrojów w przebiegu klimakterium. Dziurawiec wspomaga przepływ krwi w naczyniach włosowatych i obwodowych. Wzmacnia je i uelastycznia. Działa też przy zmniejszonym wydalaniu moczu. Dziurawiec stosuje się w zaburzeniach miesiączkowania i upławach (nasiadówki). Długotrwale stosowany pomaga na trądzik. Dziurawiec działa przeciwhistaminowo, dlatego polecany jest na alergie. Zewnętrznie stosuje się go na rany, oparzenia i odmrożenia, a także na hemoroidy. Wykorzystuje się go też w leczeniu bielactwa. W przypadku stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej pomaga płukanie naparem z dziurawca.
Związki zawarte w dziurawcu wykorzystuje się też u osób leczonych onkologicznie. Wyciągi z dziurawca dodaje się też do kremów wykorzystywanych w pielęgnacji skóry.
Jak używać dziurawiec?
Działanie dziurawca jest uwarunkowane sposobem przygotowania jego preparatów.
Kliknij poniżej "Lubię to", dzięki temu będziesz informowany o nowościach na blogu.
Napar
Napary zawierają głównie związki rozpuszczalne w wodzie m.in. flawonoidy i fenolokwasy i działają głównie:
- na przewód pokarmowy: rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo, oraz
- na błony śluzowe i skórę: ściągająco, przeciwzapalnie, dezynfekująco.
Jak wykonać napar?
1 łyżeczkę suszonego ziela zalewamy szklanką wrzącej wody, pijemy 2-3 razy dziennie po pół szklanki
Wyciągi olejowe
Wyciągi olejowe stosowane są na depresje i w dermatologi.
Sposób wykonania wyciągu olejowego: szklankę świeżego lub suchego ziela zwilżamy spirytusem, a potem zalewamy pięcioma szklankami ciepłego! (ale nie doprowadzonego do wrzenia) oleju (słonecznikowego, lnianego, z ostropestu lub oliwy) i odstawiamy do wyparowania płynów. Następnie wyciskamy przez gazę olej (zabarwiony na czerwono) i odsączamy przez watę. Tak przygotowany wyciąg olejowy stosujemy do okładów na skórę, kremów, maseczek do włosów i skóry głowy.
Wyciągi alkoholowe (tinctury i intrakty)
Wyciągi alkoholowe zażywamy w schorzeniach przewodu pokarmowego i depresjach.
Jak wykonać wyciąg alkoholowy?
100 g ziela zalać 0,5 l spirytusu 70%. Odstawić na tydzień, potem przecedzić i przechowywać w ciemnej butelce. Pić 2 razy dziennie po 5 ml rozpuszczonego wyciągu w pół szklanki wody.
Przeciwwskazania do stosowania dziurawca.
Po jego zażywaniu nie powinno się opalać, ponieważ może to prowadzić do oparzeń skóry. Zerwany dziurawiec może u niektórych osób wywoływać uczulenia kontaktowe. Nie powinny go używać osoby z poważnymi chorobami nerek i wątroby. Nie można go zażywać jednocześnie z glikozydami naparstnicy, tefiliną, cyklosprynami. Zmniejsza działanie doustnych leków antykoncepcyjnych i leków przeciwzakrzepowych przyspieszając ich metabolizm w wątrobie. O interakcjach dziurawca z lekami pisałam już wcześniej czytaj tutaj.
Dziurawiec jest jednym z najbardziej znanych stosowanych od dawna ziół leczniczych. Współczesne badania potwierdzają jego skuteczność. Należy jednak mieć na uwadze, że na efekt terapeutyczny olbrzymi wpływ ma postać leku. Mówiąc krótko np. napar czy wyciąg olejowy ma całkowicie różne działania niezależnie od tego, że wykonane są z tego samego surowca.
Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.