Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.
Łopian większy (łac. Arctium lappa L.) to pospolita roślina dwuletnia o wysokości do 200 cm, występująca w całej Polsce na nieużytkach, żwirowiskach, przy drogach. Kwitnie w lipcu – sierpniu.
Surowcem leczniczym jest głównie korzeń łopianu (łac. Radix Bardanae, Radix Lappae majoris). Wykopuje się go jesienią, w pierwszym roku wzrostu rośliny lub wczesną wiosną roku następnego, ale przed wytworzeniem łodygi kwiatowej. Suszy się go po umyciu, w temperaturze ok. 50 stopni Celsjusza. W mniejszym stopniu wykorzystuje się również właściwości lecznicze liści, owoców i nasion.
Składniki chemiczne korzenia łopianu:
- 40% inulina
- 0,17 – 0,2% olejek eteryczny
- związki poliacetylenowe
- garbniki
- substancje goryczowe
- śluz
- fitosterole
- kwasy organiczne
- sole mineralne, głównie związki fosforu i siarki
- białka
- tłuszcze
- glikozydy
- saponiny
- witamina C
Łopian – działanie
- przeciwbakteryjne
- przeciwgrzybicze
- przeciwzapalne
- żółciopędne
- moczopędne
- napotne
- odtruwające
- poprawiające przemianę materii
- zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego, a zwiększające wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym
- obniża poziom cukru we krwi.
Łopian – zastosowanie
Roślina ta silnie hamuje rozwój bakterii i grzybów. Powoduje wzrost wydzielania żółci, soku trzustkowego, jelitowego i obniża poziom cukru we krwi. Korzeń łopianu jest stosowany w leczeniu reumatyzmu, gośćca i innych chorób układu kostnego, złej przemiany materii, nieżytów przewodu pokarmowego, zapaleniu dróg moczowych i pęcherzyka żółciowego oraz zmian skórnych charakteryzujących się następującymi objawami: wypryski, czyraki, trądzik, swędzenie. Łopian wzmacnia cebulki włosów i usuwa łupież, leczy łojotok.
Korzeń tej rośliny oraz młode liście można przyrządzać jako jarzynę (na surowo). Można je też kisić.. Olej otrzymywany z owoców (nasion) służy do produkcji mydła. Natomiast z łodyg robi się grube włókno, a odpady tej rośliny używane są w przemyśle papierniczym.
Kliknij poniżej "Lubię to", dzięki temu będziesz informowany o nowościach na blogu.
Przepisy
Łopian większy najczęściej stosuje się w postaci maceratu, odwaru lub soku.
Sok ze świeżego korzenia (łac. Succus Bardanae)
Wykopane korzenie łopianu wymyć, rozdrobnić. Wycisnąć z nich sok w sokowirówce. Pić po 1 łyżeczce na kieliszek wody 2-3 razy dziennie. Sok można zakonserwować alkoholem 40-60% w proporcji 1:1 i używać zewnętrznie lub pić w ilości po 10 ml 2-3 razy dziennie przez co najmniej 2 tygodnie.
Odwar (łac. Decoctum Bardanae)
1 łyżkę suszonych, rozdrobnionych korzeni łopianu zalać jedną szklanką wody (200-220 ml) i gotować przez 3-10 minut. Następnie odstawić płyn na 10 – 30 minut. Po przecedzeniu pić w 2-3 razy dziennie po szklance. Odwar ten może być również używany do przemywania, okładów, wcierania we włosy i kąpieli leczniczych.
Nalewka łopianowa (łac. Tinctura Bardanae)
Do wykonania nalewki bierzemy 1 część rozdrobnionego korzenia łopianu suchego lub świeżego i zalewamy go 5 częściami alkoholu 40-60% i macerujemy przez co najmniej 7 dni. Następnie po przefiltrowaniu można tę nalewkę zażywać 2-3 razy dziennie przygotowując roztwór w proporcji:5-10 ml maceratu na 100 ml wody. Stosując rozcieńczenie wodą w proporcji 1:1 lub 1:2 można przemywać tą nalewką skórę lub wcierać we włosy.
Odwar do pielęgnacji włosów
Przygotować odwar z korzeni łopianu i kłączy tataraku biorąc ich równe ilości.
Wyciąg olejowy do pielęgnacji włosów (łac. Oleum Badanae)
Suszone lub świeże korzenie łopianu skropić 40-70% alkoholem i zalać na 15 dni podgrzanym olejem słonecznikowym, winogronowym lub lnianym . Po przecedzeniu uzyskany płyn wcierać we włosy. Pomaga on zwalczyć łupież i jest środkiem na porost włosów.
Uwaga: Przy leczeniu chorób skórnych dobrze jest zażywać łopian zewnętrznie i wewnętrznie w tym samym czasie.
Najnowsze badania potwierdzają działanie lecznicze i pielęgnacyjne łopianu. Kolejny raz mogę wyrazić uznanie dla intuicji i wiedzy naszych babć, które jak się okazuje potrafiły odpowiednio wykorzystywać właściwości tej rośliny. Dzisiaj nic nie stoi na przeszkodzie aby odpowiednio ją stosować, tym bardziej, że jest to powszechnie występująca u nas roślina. Pamiętajmy o tym widząc łopian podczas spacerów..
Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.