Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.
Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense) jest jednym z najbardziej uciążliwych chwastów występującym na nieużytkach, przy drogach, na podmokłych łąkach. Roślina ta przy zgniataniu jej w rękach – skrzypi, stąd jej nazwa. Wiosną pojawiają się najpierw bezzieleniowe pędy zarodnikowe skrzypu zakończone kłosem zarodniowym, a gdy one obumrą wyrastają z tego samego kłącza pędy asymilacyjne (płonne), podobne do zielonych choinek.
Pisałam już o skrzypie wcześniej w tekście o pielęgnacji włosów.
Surowce lecznicze
Surowcem leczniczym są pędy płonne skrzypu polnego (łac. Herba Equiseti), które ścina się 10 cm nad ziemią w końcu czerwca i w lipcu w pogodne dni. Nie mogą mieć one rdzawych plam, muszą być jasnozielone. Suszy się je w cieniu w suchych i przewiewnych miejscach. W suszarniach temperatura nie może być wyższa niż 40 stopni.
Substancje lecznicze, które zawiera skrzyp
Skrzyp polny zawiera:
- krzemionkę w dużej ilości i w postaci rozpuszczalnej, łatwo przyswajalnej
- flawonoidy (izokwercetyna, ekwizetryna, galuteolina, apigenina)
- saponiny (ekwizetonina)
- kwas askorbowy i akonitowy
- kwas krzemowy
- fenolokwasy
- fitosterole
- alkaloidy (nikotyna, palustryna)
- garbniki
- sole mineralne (potasowe)
Działanie
- moczopędne
- poprawiające przemianę materii
- hamujące krwawienia
Skrzyp polny zawiera związki czynne, które powodują zwiększenie wydalanego moczu, a zatem odtruwają organizm, usuwają szkodliwe produkty przemiany materii. Związki krzemu zapobiegają odkładaniu się złogów w przewodach moczowych. Dlatego roślina ta wykorzystywana jest pomocniczo w leczeniu kamicy nerkowej i pęcherzowej. Właściwości te wykorzystuje się również w chorobach reumatycznych.
Skrzyp polny jest bardzo dobry dla osób w wieku podeszłym, szczególnie w leczeniu miażdżycy naczyń oraz dla kobiet karmiących, bo poprawia mineralizację kości. Stosuje się go też przy przedłużających się krwawieniach miesiączkowych i niewielkich krwawieniach z przewodu pokarmowego. Pomaga on też w leczeniu hemoroidów.
Skrzyp działa również przeciwzapalnie. Wykorzystuje się tę jego właściwość w przypadku owrzodzeń w obrębie przewodu pokarmowego. Pomaga na rany, oparzenia oraz złamania i zwyrodnienia w obrębie układu kostno-stawowego.
Skrzyp polny zawiera związki wzmacniające naczynia krwionośne, zmniejszające skłonność do krwawień, poprawiające stan włosów i paznokci. Roślina ta wzmaga również odporność organizmu.
Kliknij poniżej "Lubię to", dzięki temu będziesz informowany o nowościach na blogu.
Dużą zaletą skrzypu jest właśnie możliwość stosowania go w leczeniu chorób skórnych. Te właściwości wykorzystywane są w dermatologii i kosmetyce. Osoby młodsze mogą odwarami przemywać twarz i stosować odżywki, płyny do kąpieli oraz szampony z dodatkiem wyciągów z tej rośliny. Spowoduje to zmniejszenie skłonności do trądziku, ujędrni i oczyści skórę. Dojrzałe osoby powinny stosować preparaty skrzypu do użytku wewnętrznego. Poprawiają one elastyczność skóry oraz wygląd włosów i paznokci.
Stosowanie
Odwar
Dwie łyżki ziela skrzypu zalać dwoma szklankami wody. Gotować 15 minut, następnie odstawić na 30 minut i potem odcedzić. Pić 4 razy dziennie po 100 ml płynu.
Odwar z dodatkiem liści poziomek
Wziąć dwie łyżki ziela skrzypu i jedną liści poziomek. Wymieszać.Następnie zalać tę mieszankę ziół dwoma szklankami wody. Gotować 15 minut, następnie odstawić na 30 minut i potem odcedzić. Pić 4 razy dziennie po 100 ml płynu, następnie odcedzić. Pić 4 razy dziennie po 100 ml płynu.
Sok
Można także stosować sok ze świeżego ziela. Uzyskujemy go rozdrabniając rośliny i wyciskając sok w sokowirówce. Pić po 1 łyżeczce 2 razy dziennie.
Odwar do kąpieli
100 g suszonego ziela skrzypu zalać trzema litrami wody i gotować przez 20-30 minut. Po przecedzeniu wlać płyn do wanny napełnionej do połowy wodą. Kąpiele polecane są w neuralgiach, bólach korzonkowych i reumatycznych.
Pisałam już o możliwości łączenia skrzypu polnego z mniszkiem lekarskim.
Uwaga!
W celach leczniczych używamy tylko skrzypu polnego i tylko pędów płonnych, zielonych. Przy dłuższym stosowaniu tego zioła musimy uzupełnić dietę witaminą B1. Koniecznie należy pamiętać o odstępach czasu między zażywaniem witaminy i odwarów czy preparatów zawierających skrzyp.
Skrzyp jest kolejną rośliną, której potencjał nie jest wykorzystywany. Na pewno ma na to wpływ dość kłopotliwy sposób przygotowywania z niego odwarów. Po prosu żeby był skuteczny musimy go gotować i odczekać, tak żeby uzyskać z niego wszystkie substancje czynne. Rozwiązaniem są dostępne w aptekach i zielarniach preparaty zawierające tę roślinę. Pamiętajcie jednak, gdy będziecie je wybierać, aby koniecznie zawierały one EKSTRAKTY SUCHE ziela, a nie jedynie sproszkowany skrzyp. Na pewno warto go stosować, ale należy pamiętać aby po 3 miesiącach stosowania zrobić 2. tygodniową przerwę. Stosujcie te zalecenia, a na pewno skrzyp polny pomoże w utrzymaniu zdrowia i urody.
Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.