Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.
Jak wiadomo przysłowia są mądrością narodów. A zatem powiedzenie „cudze chwalicie swego nie znacie” powinno skłaniać do poznawania roślin leczniczych wśród tych nam dobrze znanych. Stokrotka na pewno jest jedną z tych roślin, która potwierdza to stwierdzenie. Już polska nazwa „stokrotka pospolita” (łac. Bellis perennis) o tym świadczy.
Surowcem zielarskim jest kwiat (łac. Flos Bellidis) lub ziele (łac. Herba Bellidis).
Co zawiera stokrotka?
- olejek eteryczny
- saponiny
- garbnik
- bellidynę – związek goryczowy
- śluz
- flawonoidy
- antocyjanozyd
- kwasy organiczne (m.in. winowy i jabłkowy)
- związki żywicowe
- związki woskowe
- sole mineralne
Na co pomaga? Na co się stosuje?
Związki zawarte w stokrotce działają moczopędnie dlatego stosuje się ją aby poprawiać przemianę materii. Dzięki temu działaniu organizm pozbywa się szkodliwych substancji. Pomagają na obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody oraz w skłonnościach do kamicy moczowej. Stosuje się je też w stanach zapalnych dróg moczowych. Stokrotka pomaga też na choroby skóry np. trądzik i łojotok. Pomocniczo stosuje się ją też w schorzeniach stawów oraz w chorobach reumatycznych. Ma ona też korzystny wpływ na układ pokarmowy. Stosuje się ją na nieżyty żołądka. Pozytywnie wpływa ona też na wątrobę i jelita. Pomaga na zaparcia. Uszczelnia też naczynia krwionośne. Działa ona też przeciwzapalnie i ściągająco, dlatego zewnętrznie można ją stosować na rany, stłuczenia i siniaki ponieważ zmniejsza opuchliznę. Okłady pomagają też na choroby skóry. Kobiety mogą ją stosować jako środek do pielęgnacji intymnej. Przemywanie skóry wyciągiem ze stokrotki korzystnie wpływa na cerę.
Jak jej używać?
Stokrotka pospolita rzadko jest stosowana jako pojedyncze zioło. Częściej stosuje się ją w mieszankach ziołowych.
Kliknij poniżej "Lubię to", dzięki temu będziesz informowany o nowościach na blogu.
Odwar
1 łyżeczkę stokrotki zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy 3-5 min. Przecedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie.
Napar
2 łyżeczki stokrotki zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Po 20 minutach przecedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie.
Kąpiel
2 łyżki stołowe stokrotki
2 łyżki stołowe nagietka
2 łyżki stołowe szałwi
2 łyżki stołowe babki (szerokolistnej lub lancetowatej)
Zioła zalewamy 2. litrami zimnej wody. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 2-3 minuty. Odcedzamy i wlewamy do wanny. Kąpiel w temperaturze ok. 380 C powinna trwać ok. 20 minut. Ma ona właściwości odkażające i oczyszczające.
Niepozorna stokrotka pospolita powinna zacząć nam się kojarzyć nie tylko z zieloną wiosenną łąką. Ma ona cenne właściwości pielęgnacyjno-lecznicze, które warto wykorzystywać. Liście stokrotki i kwiaty możemy też dodawać do sałatek. Dzięki temu nasze talerze będą nie tylko ładnie i apetycznie wyglądać. Jadłospis wzbogacony o stokrotki będzie bogaty w substancje ożywcze znajdujące się w tych niepozornych roślinach.
Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.