Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.
Wątroba pierwszoplanowy bohater
Chciałam ten wpis poświęcić naszemu największemu naszemu gruczołowi – wątrobie. Na pewno będę do tego tematu wracać ponieważ jest on szeroki i bardzo złożony. Tym tekstem chciałam go rozpocząć i zapewnić, że ciąg dalszy na pewno nastąpi. W telegraficznym skrócie można wymienić następujące jej funkcje:
- bierze udział w gospodarce: węglowodanami, tłuszczami i białkami
- magazynowane są w niej witaminy: A, D, K, B12, C, a także żelazo
- odtruwa organizm z toksyn (m. in. leki, alkohol, amoniak)
- wytwarza żółć
- bierze udział w procesach immunologicznych
Już samo pobieżne i uproszczone wyliczenie pokazuje jak jest to ważny organ i jak wiele jest jego funkcji. Nie dziwi więc, że wątroba jest narządem najbardziej obciążonym w naszym organizmie. Odtruwa organizm, przez nią przechodzą wszystkie substancje chemiczne po strawieniu pokarmów i rozłożeniu leków, alkohol, a ona przerabia je na związki nieszkodliwe dla organizmu. Pomaga w trawieniu produkując żółć.
Im jesteśmy starsi tym więcej pracy ma wątroba i zaczynamy czuć skutki naszej diety i coraz większej ilości leków oraz suplementów, które bierzemy. Ogólnie mówiąc wątroba nie ma lekko.
Kliknij poniżej "Lubię to", dzięki temu będziesz informowany o nowościach na blogu.
Wątroba ma problemy!
Najczęstszym problemem wątroby jest jej stłuszczenie, stany zapalne spowodowane wirusem typu A, B i C, oraz samoistne stany zapalne. Dokuczliwą dolegliwością są kamienie żółciowe. Stłuszczenie wątroby może spowodować zła dieta, nadużywanie alkoholu lub leków. Aby pomóc swojej wątrobie bierzemy leki odtruwające i regenerujące jej komórki. Reklamy pokazują, że bierzesz lek na wątrobę i możesz jeść ciężkostrawne- tłuste, smażone potrawy- NIE PRAWDA! Jeżeli już odczuwamy dyskomfort związany z wątrobą to jest to ostrzeżenie DAJ MI ODPOCZĄĆ! Powinniśmy wdrożyć plan odnowy komórek wątroby: dieta, zioła, mało leków i abstynencja. Chociaż na kilka miesięcy. Jeżeli nie będziemy reagować na początkowe objawy ze strony wątroby, to jej uszkodzenia będą się pogłębiały, a to prowadzi do marskości lub nowotworu. Warte podkreślenia są zdolności regeneracyjne tego organu. Niestety zbyt duże uszkodzenia lub zbyt częste mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia tego organu.
Jakie zioła stosować do regeneracji wątroby?
Pierwszym i podstawowym jest ostropest plamisty (silybum marianum). Regeneruje komórki wątroby, działa przeciwzapalnie. Jest silnym przeciwutleniaczem. Zawiera też dużo błonnika. Podstawową substancją leczniczą w ostropeście jest sylimaryna.
Możemy go stosować w formie naparów (herbatki) lub tabletek, a mielony jako dodatek do jogurtów- w tej formie głównie działa jak błonnik.
Na poprawę wydzielania żółci, a tym samym na poprawę trawienia powinniśmy stosować więcej ziół jako przyprawy- majeranek, kurkuma, pieprz, gorczyca, cynamon, imbir, kminek, paprykę, kolendrę, pić mieszanki ziołowe z dziurawcem, kocanką, mniszkiem lekarskim, miętą, krwawnikiem.
Podsumowując, aby wątroba była zdrowa powinniśmy unikać nadmiaru alkoholu i leków oraz stosować odpowiednią dietę. Jeśli jednak nie ustrzeżemy się chorób wątroby bardzo skuteczne są zioła i przyprawy. Nie jesteśmy zatem bezradni. Dbajmy o nasze wątroby, a one się nam odwdzięczą dobrym działaniem, które zapewni nam dobre samopoczucie.
Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.
Bardzo dziękuję za świetny artykuł. Czyli na regenerację wątroby świetny będzie napar z osteopestu.
Ja pije olej z ostropestu ,to jest dopiero moc- koncentrat
Ostropest działa nie tylko na wątrobę, ale sprzyja osobom na diecie odchudzającej. Doskonale wpływa na procesy trawienia i łagodzi stany zapalne w organizmie.