Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.
Decyzją Nr 76/WC/2017 z 8.12.2017 r. Głównego Inspektora Farmaceutycznego został wycofany popularny lek – „Febrisan” firmy Takeda Pharma Sp. z o.o. Chodzi o serię 375538 o dacie ważności do stycznia 2019. Powodem było stwierdzenie podczas badań w Narodowym Instytucie Leków, że w próbkach występuje ilość paracetamolu, która odbiega od deklarowanej przez producenta.
To już druga decyzja GIF w sprawie Febrisanu firmy Takeda Pharma Sp. z o.o. W październiku br. zakwestionowano kilka serii tego produktu leczniczego. Pisałam już o tym zatem zainteresowanych odsyłam do tego tekstu. Poprzednio jednak producent sam powiadomił o nieprawidłowościach.
Wycofany popularny lek – na co polecany?
Wycofany popularny lek jest specyfikiem na przeziębienia i grypę, w którego skład wchodzi:
- paracetamol – 750 mg
- witamina C – 60 mg
- chlorowodorek fenylefryny – 10 mg
Ma on postać musującego proszku o smaku cytryny, który rozpuszcza się w wodzie. Jest on dostępny bez recepty, dlatego warto na niego zwracać uwagę, nie tylko w okresie wzmożonych zachorowań. Paracetamol jest popularnym środkiem przeciwbólowym
i przeciwgorączkowym Witamina C, w dużym uproszczeniu, podnosi odporność organizmu (zainteresowanych odsyłam do tekstu o witaminie C), a chlorowodorek fenylefryny ma działanie udrażniające nos, co pomaga na katar.
Kliknij poniżej "Lubię to", dzięki temu będziesz informowany o nowościach na blogu.
Dlaczego wycofany?
W decyzji nie podano czy paracetamolu w tej serii było więcej czy mniej niż 750 mg, które znajduje się w specyfikacji. Niezależnie od tego jeśli macie u siebie ten wycofany popularny lek, to lepiej go nie używać ponieważ nie można określić czy będzie on skuteczny, czy jego zażywanie może przynieść skutki uboczne. Decyzja GIF dotyczy sprzedaży w całej Polsce, ale możecie mieć ten produkt leczniczy w swoich domach, dlatego warto się mu przyjrzeć. Można by ironizować, że producent ma pecha, gdyby nie chodziło o lek, który podlega określonym rygorom. Zainteresowanych odsyłam do tekstu o tym czym się różni „lek” od „suplementu diety” i jakie regulacje ich dotyczą. W tym przypadku widać, że weryfikacja produktów zarejestrowanych jako leki, które są dostępne w sprzedaży, pod względem jakości jest rygorystyczna. Nikt jednak nie sprawdzi, co macie w swoich domowych apteczkach dlatego warto pozbywać się takich wycofanych preparatów.
Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.