Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.
Kolejna wpadka firmy Takeda Pharma-wycofany lek na przeziębienie
Nie wiem czy po poprzednich wycofaniach wielu serii leku Febrisan cieszy się on jeszcze popularnością, ale znając życie, w czeluściach niejednej domowej apteczki znajdą się jakieś opakowania tego leku. Inna sprawa, że decyzja dotyczy preparatu, który jest powszechnie dostępny tzn. jest to lek OTC – wydawany bez recepty i stosowany na powszechne dolegliwości.
Wczoraj na mocy Decyzji nr 2/WC/2018 Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju serię produktu leczniczego czyli leku Febrisan o numerze serii: 373648, której termin ważności minie w styczniu 2019 r. Dla szczególnie skrupulatnych interesujące może będzie, że tę datę GIF skorygował Postanowieniem z dnia 18.01.2018 r. Powodem wycofania tej serii leku były odstępstwa od normy w zakresie zawartości paracetamolu. Według oświadczenia producenta – Takeda Pharma zażycie leku z tej serii nie jest zagrożeniem dla zdrowia,ale nie radzę go zażywać. Można go zwrócić w ramach reklamacji w aptece na podstawie dowodu zakupu.
Na co stosuje się Febrisan?
Opisywany tu wycofany lek na przeziębienie zawiera następujące składniki: Paracetamolum, Acidum Ascrobicum, Phenylephrini hydrochloridum. Jest on w postaci musującego proszku. Substancje te działają następująco:
- paracetamol – przeciwgorączkowo i przeciwbólowo;
- fenylefryna – powoduje udrożnienie nosa dzięki zmniejszeniu obrzęku i przekrwienia błon śluzowych.
- kwas askorbinowy (witamina C) – działa on wzmacniająco i uszczelnia naczynia krwionośne.
Ze względu na wyżej wymienione składniki Febrisanu i działanie substancji w nim zawartych stosuje się go do leczenia przeziębień i grypy
z objawami gorączki, bólów mięśniowych, głowy, gardła, zatok oraz kataru.
Kliknij poniżej "Lubię to", dzięki temu będziesz informowany o nowościach na blogu.
W tym przypadku GIF podjął decyzję o wycofaniu kolejnej serii tego leku, dlatego myślę, że należy szczególnie ostrożnie do niego podchodzić. Jak widać procedury dotyczące leków są restrykcyjne i mimo, że producent sam zwrócił się w tej sprawie do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, nie mogło być innej decyzji niż wycofanie zakwestionowanej serii i nie znajdziecie jej w sprzedaży. Teraz pozostaje sprawdzenie czy wycofanej serii nie macie w swoich domach.
Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.