Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ, NSLPZ) wszystko co trzeba o nich wiedzieć!

Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.

Niesterydowe (Niesteroidowe) leki przeciwzapalne (NLPZ, NSLPZ ) stanowią najpopularniejszą grupę leków zażywanych w Polsce. Dowiedz się więcej! W Europie zażywają ich więcej tylko Francuzi, a w skali globalnej wyprzedzają nas też Amerykanie. Nie może zatem dziwić, że wracam do tego tematu (wcześniej pisałam o badaniach nad ibuprofenem). W tej konkurencji jednak nie warto się ścigać. Może nazwa tej grupy leków nie wygląda dla wszystkich szczególnie znajomo, ale znajdują się w niej najpopularniejsze, powszechnie dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe takie jak: aspiryna, nurofen, ibuprom, opokan. Dostępność tych leków i nadmierna reklama powoduje, że powszechnie są one uznawane za bezpieczne. Nie chcę straszyć ale mogą one mieć bardzo poważne skutki uboczne. W każdej reklamie telewizyjnej farmaceutyków słyszymy formułkę o konsultowaniu się z lekarzem lub farmaceutą oraz o ich możliwych skutkach ubocznych. Osłuchaliśmy się z nią wszyscy i nie zwracamy już na nią uwagi. Niestety zażywanie leków wiąże się z ryzykiem. W przypadku grupy nazwanej: niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ, NSLPZ) ryzyko wynika nie tylko z naszej nieświadomości czy braku poczucia zagrożenia, ale też z szerokiego spektrum ich zastosowania. Zażywamy je na ból głowy czy zęba, ale też podczas gorączkowania u dzieci, w bólach mięśni czy kostno-stawowych związanych np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Piszę tu o lekach sprzedawanych w Polsce w milionach opakowań. Problemem jest też stosowanie tych samych substancji czynnych występującymi w różnych preparatach o różnych nazwach. Prowadzi to do nieuświadomionego, łatwego przekraczania dawek szkodliwych dla zdrowia. Pisałam już o tym ale warto ciągle o tym przypominać.

Niesterydowe (niesteroidowe) leki przeciwzapalne (NLPZ, NSLPZ) czym są?

 

To duża, niejednorodna grupa leków działających przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowych, które działają hamująco na powstawanie pewnych enzymów w komórkach. Nazwa wskazuje też, że są to leki odmienne od kortykosteroidów.

Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Działania uboczne!!!

Najbardziej nagłośnione możliwe działania uboczne leków NLPZ to te związane z przewodem pokarmowym. Leki te działając drażniąco na śluzówkę mogą wywoływać krwawienia i owrzodzenia. Mniej przebijają się do świadomości skutki związane z układem krążenia. Najgroźniejsze powikłania mogą zakończyć się udarem lub zawałem serca. Osoby mające problemy z nadciśnieniem, cholesterolem, miażdżycą – ogólnie układem sercowo-naczyniowym, powinny unikać niesterydowych leków przeciwzapalnych. Te działania NLPZ-etów mogą się zakończyć nawet zgonem. Nie chodzi tu o straszenie tylko o świadomość zagrożeń. Nie oznacza to, że zażycie jednej tabletki ibuprofenu, ketoprofenu czy diklofenaku musi się zakończyć zawałem czy udarem. Na taką możliwość składa się wiele czynników, ale należy mieć świadomość zagrożenia. Dowiedz się więcej!. Inaczej wygląda sytuacja młodej, zdrowej osoby, która zażyje, któryś z tych leków w razie np. bólu zęba, a inaczej osoby, która cierpi na przewlekłe schorzenia serca (np. choroba niedokrwienna), ma problemy z nadciśnieniem czy cholesterolem. Dla tej pierwszej osoby zagrożenie jest dużo mniejsze, ponieważ nie ma tych czynników „obciążających”. To samo dotyczy osób z chorobami reumatycznymi czy zwyrodnieniami stawów. Na te choroby cierpią często osoby starsze będące w tej opisanej wcześniej grupie ryzyka, a jednocześnie to te osoby odczuwają dolegliwości bólowe, na które stosuje się właśnie niesterydowe leki przeciwzapalne. Warto też pamiętać, że wiele osób nie ma świadomości np. podwyższonego poziomu cholesterolu czy nadciśnienia. W takim przypadku stosowanie tych leków może się zakończyć tragicznie. A czy bezpiecznie mogą się czuć osoby zdrowe i młode? Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że po zażyciu tych leków ich stan zdrowia gwałtownie się nie pogorszy, ale powinny też mieć świadomość, że niesterydowe leki przeciwbólowe mogą podnieść ciśnienie, działać negatywnie na zmysł słuchu, wątrobę i nerki. Mogą się też spodziewać problemów żołądkowych. A duże ilości i długotrwałe stosowanie NLPZ-etów może przyczynić się do krwawień w obrębie przewodu pokarmowego oraz wrzodami na żołądku i dwunastnicy. Uważać też powinny osoby, które cierpią na cukrzycę, palące papierosy. Na większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze strony układu sercowo-naczyniowego narażeni są mężczyźni, osoby z nadwagą, o niskiej aktywności fizycznej, z innymi chorobami zapalnymi. Trzeba też wspomnieć o chorych na astmę oskrzelową, lub alergikach, leki te u tych pacjentów mogą spowodować skurcz oskrzeli ( atak astmy, duszności). Wpływ ma także stres, zanieczyszczenie środowiska. Czynników tych jest jak widać dużo i się sumują.

Kliknij poniżej "Lubię to", dzięki temu będziesz informowany o nowościach na blogu.

Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Groźne interakcje

Osoby zażywające leki na nadciśnienie powinny wiedzieć, że NLPZ-ety w części hamują działanie leków stosowanych w tym schorzeniu. W przypadku ibuprofenu i diklofenaku równoczesne zażywanie leków na nadciśnienie i niesterydowych leków przeciwzapalnych może uszkadzać nerki, zatrzymywać wodę w organizmie, co ma wpływ na obciążenie serca i podniesienie ciśnienia. NLPZ-etów nie powinny stosować osoby zażywające leki przeciwdepresyjne, gdyż istnieje ryzyko krwotoku śródczaszkowego. Przy stosowaniu środków przeciwcukrzycowych (np. metformina), leki z tej grupy powodują obniżenie poziomu cukru, lub zmniejszenie wydalania leków, co skutkuje hipoglikemią. Leki przeciwzapalne zwiększają możliwość powstawania wrzodów przewodu pokarmowego i krwawień w jego obrębie. Lekarze wtedy zapisują leki zobojętniające kwas żołądkowy, lub inhibitory pompy protonowej (np. ranigast, controloc, bioprazol), a one zwiększając pH soku żołądkowego zmniejszają wchłanianie leków NLPZ (głównie kwasu acetylosalicylowego i naproksenu) – błędne koło!

A co z aspiryną?

Uważny czytelnik może zadać zasadne pytanie o aspirynę. Dużo osób stosuje ją obecnie jako środek chroniący przed zawałami i udarami, a przecież należy ona do tej samej grupy leków. Nie ma tu sprzeczności. Aspiryna działa rozrzedzająco na krew inaczej niż inne NLPZ-ety. Pod tym względem jej działanie jest inne niż innych leków z tej grupy, które mają działanie wręcz przeciwne tzn. powodują agregację płytek krwi. Jeśli stosujemy aspirynę jako środek chroniący przed zawałem serca czy udarem, to powinniśmy mieć świadomość, że większość niesterydowych środków zapalnych znosi jej dobroczynne działanie. Wyjątkiem jest naproksen, który jako jedyny ma podobne do aspiryny działanie na krew. Aspiryna zmniejsza działanie leków moczopędnych. Jednoczesne podawanie tych dwóch leków może spowodować niewydolność nerek. Podana z miłorzębem (na pamięć), innymi lekami NLPZ, przeciwzakrzepowymi zwiększa ich działanie rozrzedzające krew. Jeżeli stosujemy digoksynę lub metotreksat nie powinniśmy brać aspiryny stale, ponieważ powoduje ona zwiększenie działań toksycznych tych leków.

Jak bezpiecznie stosować niesterydowe leki przeciwzapalne?

Czy stosowanie tych leków jest bezpieczne? Ktoś całkiem zasadnie mógłby powiedzieć, że przecież wielokrotnie stosował te leki i nic się nie stało.
To, że działania uboczne ze strony tych leków są potwierdzone naukowo nie oznacza, że dotkną one każdego, kto je zażywa. Musimy jednak być świadomi tych zagrożeń. Na ryzyko ma wpływ występowanie omówionych jego czynników. Zawsze też możemy szukać alternatywnych leków. Najważniejsze żebyśmy stosowali te środki tylko wtedy, kiedy są one naprawdę niezbędne, jak najkrócej i w jak najmniejszych dawkach.
Wg badań stosunkowo najbezpieczniejszym jeśli chodzi o ryzyko ze strony układu sercowo-naczyniowego jest naproksen. Kupując jakiekolwiek niesterydowe leki przeciwzapalne pamiętajmy, że mimo tego, że są dostępne na każdym kroku (często ten sam lek występuje pod wieloma nazwami handlowymi) nie oznacza, że są w 100% bezpieczne. Warto, kupując lek przeciwbólowy, poinformować farmaceutę, jakie inne leki już zażywamy, aby nie kupić tego samego leku o innej nazwie, lub podobnego w działaniu. Jeżeli zastosujemy dwa leki przeciwzapalne, to dublują się też ich działania uboczne, a efekt przeciwbólowy może wcale nie być sumą ich działań leczniczych.

Na zakończenie chciałam zwięźle przedstawić niektóre interakcje niesterydowych (niesteroidowych) leków przeciwzapalnych (NLPZ):

  • stosowanie ich przy jednoczesnym zażywaniu leków moczopędnych i immunosupresyjnych (podawanych przed i po przeszczepach oraz w chorobach autoimmunologicznych np. reumatoidalnym zapaleniu stawów) – spowoduje osłabienie działania, a to wpływa na podniesienie ciśnienia krwi oraz niewydolność nerek i serca;
  • zażywanie diklofenaku, ibuprofenu oraz naproksenu łącznie z lekami rozrzedzającymi krew, miłorząbem japońskim, alkoholem – powoduje zwiększenie ich działania, co skutkuje krwotokami, wrzodami przewodu pokarmowego;
  • leki przeciwcukrzycowe łączone z NPLZ (szczególnie z aspiryną) – mogą doprowadzić nawet do hipoglikemii, czyli obniżyć w zbyt dużym stopniu poziom cukru;
  • leki przeciw jaskrze, digoksyna (lek na serce), metotreksat (lek stosowany w leczeniu nowotworów), lit (stosowany w psychiatrii), fenytoina (stosowana m.in. w padaczce i arytmii), urykozuryczne (powodujące zwiększenie wydalania kwasu moczowego) zażywane łącznie z NLPZ – mogą powodować zmniejszone wydalanie tych leków, czyli ich większe działania uboczne z zatruciem włącznie;
  • leki zobojętniające sok żołądkowy zażywane z NLPZ (szczególnie z naproksenem lub polopiryną/aspiryną) – powodują zmniejszanie wchłaniania kwasu acetylosalicylowego i naproksenu, czyli obniżają skuteczność ich działania;
  • zażywanie NLPZ w przypadku stosowania wkładek domacicznych, które zawierają miedź – może powodować do zmniejszenia ich działania antykoncepcyjnego;
  • kwas acetylosalicylowy (polopiryna/aspiryna) nie powinien być łączony z innymi z grupy NLPZ;
  • NLPZ nie należy również łączyć z lekami antydepresyjnymi.

Niesterydowe (niesteroidowe) leki przeciwzapalne (NLPZ, NSLPZ ) należy traktować tak jak wszystkie medykamenty tzn. ostrożnie. Nie zapominajmy, że powszechny do nich dostęp nie zwalnia nas z wiedzy o tym jak i kiedy je stosować.

Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.

Zobacz także

COVID-19 poszukiwania skutecznej terapii

Koronawirus i niebezpieczny lek

GIF wycofuje serię leku na przeziębienie

Wycofany popularny lek- decyzja GIF

Znane, lubiane ale rzadko wykorzystywane… stokrotki

Rzep, do którego warto się przyczepić

Chwast, który leczy i pielęgnuje

Mniszek lekarski lekarstwo, które wszędzie rośnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Czytaj więcej