Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.
W dniach 15 i 16 listopada br. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że zostały wycofane leki:
- Ambroksol Takeda (Ambroxoli hydrochloridum) 15 mg/5 ml, syrop
- Amol, płyn doustny, płyn na skórę, 150 ml
- Etopiryna extra (Acidum acetylsalicylicum 250 mg + Paracetamolum 200 mg + Coffeinum 50 mg)
Decyzja ta dotyczy trzech bardzo popularnych produktów leczniczych. Pierwszy z nich stosuje się na ostre i przewlekłe zapalenia dróg oddechowych. Podaje się go też dzieciom. Drugi jest ziołowym lekiem wykorzystywanym przy leczeniu niestrawności, bólach głowy i przeziębieniach. Etopiryna extra jest stosowana na różnego rodzaju bóle.
Decyzja GIF Nr 66/WC/2017 dotycząca Ambroksolu Takeda produkowanego przez sp. z o. o. Takeda Pharma dotyczy następujących serii:
- Nr 335725 z datą ważności 12.2017
- Nr 346164 z datą ważności 03.2018
- Nr 359907 z datą ważności 07.2018
W uzasadnieniu GIF napisał: „Przyczyną decyzji o wycofaniu ww. serii jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją w programie ciągłego badania stabilności, w parametrze zawartość pojedynczego zanieczyszczenia.”
Decyzja GIF Nr 67/WC/2017 dotycząca wycofania ze sprzedaży Amolu, produkowanego również przez sp. z o. o. Takeda Pharma dotyczy następującej serii: Nr 284523 z datą ważności: 10.2018 i uzasadniona została przez GIF następująco: „Przyczyną decyzji o wycofaniu przedmiotowego produktu leczniczego jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją, w zakresie parametru zawartość mieszaniny olejków wyrażonej jako aldehyd cynamonowy.”
Kliknij poniżej "Lubię to", dzięki temu będziesz informowany o nowościach na blogu.
Decyzja GIF Nr 68/WC/2017 dotycząca wycofania ze sprzedaży Etopiryny extra, produkowanej przez Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.dotyczy następującej serii: Nr 11116 z datą ważności: 30.11.2019 i uzasadniona została przez GIF następująco: „Przyczyną decyzji o wycofaniu przedmiotowego produktu leczniczego jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją, w zakresie parametru substancje pokrewne”.
W tych decyzjach nie jest podane czy było za dużo lub za mało substancji czynnej w tych lekach, ale informują o niezgodnościach w składzie .
Na mocy tych decyzji leki te muszą zostać wycofane z obrotu, ale oczywiście dotyczy to placówek, które zajmują się ich sprzedażą. To co macie już w swoich apteczkach powinniście sprawdzić sami i zanieść do apteki do utylizacji. Wycofane leki możecie też zwrócić do aptek, w których się w nie zaopatrzyliście, oczywiście z dowodem zakupu oraz z nienaruszonym opakowaniem.
Udostępnij artykuł, dzięki temu przeczyta go więcej osób.